Blog

Osprzęt do wózków widłowych – zobacz, jak wiele może zmienić!

No Comments

Pojazdy jezdniowe podnośnikowe mogą być bardziej uniwersalne niż się wydaje. A wszystko za sprawą dodatkowego osprzętu do wózków widłowych, dzięki któremu zyskują one na funkcjonalności! Wszystko zależy oczywiście od dokonania właściwego wyboru podczas zakupu. Aby go ułatwić, w poniższym artykule zostaną zaprezentowane najbardziej popularne elementy wymienne do widlaków.
Spośród licznych dostępnych obecnie na rynku części do pojazdów podnośnikowych, w poprzednich artykułach omówiono już:
widły do wózków widłowych,
przedłużki do wideł.
Te dwa wymienne elementy stanowią zaledwie niewielki element bogatej oferty osprzętu do wózków widłowych, która ma na celu usprawnienie codziennej pracy oraz zapewnienie wielozadaniowości tych urządzeń.

W jakich urządzeniach wykorzystuje się wymienny osprzęt?

Wybierając dodatkowy osprzęt do wózków widłowych należy każdorazowo upewnić się, iż będzie on kompatybilny z posiadanym sprzętem. Nie chodzi tylko o markę, czy szczegółowe wymiary i specyfikacje ale głównie o sam rodzaj oraz typ dodatkowych elementów. Dla przykładu – nie sposób zamontować łyżek czy czerpaków na paleciakach.
Osprzęt do wózków widłowych dobiera się najczęściej u tego samego producenta, co samo urządzenie, co wyklucza problemy z późniejszym jego montażem oraz użytkowaniem. Jednocześnie takie rozwiązanie pozwala na bezpośredni kontakt i konsultację z doświadczonym pracownikiem, który udzieli profesjonalnej porady oraz wskaże możliwości zoptymalizowania użyteczności posiadanego sprzętu.
Elementy zamienne najczęściej wykorzystuje się w pojazdach podnośnikowych większych gabarytów, takich jak:

Znacznie rzadziej, choć także, w tradycyjnych widlakach czołowych o napędzie spalinowym, elektrycznym lub LPG.

Korzyści z wyboru osprzętu do wózków widłowych

osprzet-do-wozkow-widlowych-korzysci Przedsiębiorcy, którzy wybrali już osprzęt do wózków widłowych podkreślają, iż jego główną zaletą jest to, iż sprawi, że urządzenia zyskują całkowicie nowe umiejętności. Prawidłowo dobrane i zamontowane elementy zwiększają funkcjonalność pojazdów oraz dają możliwość wykorzystania widlaków w całkowicie innej odsłonie.
Dlaczego warto wybrać osprzęt do wózków widłowych?
1. Zakup elementów osprzętu jest znacznie mniejszym wydatkiem niż kupno dodatkowego urządzenia czy maszyny.
2. Osprzęt do wózków widłowych sprawia, że pojazdy mogą być wykorzystywane także do transportowania ładunków, których nie dałoby się przewieźć przy użyciu jedynie wideł do wózka – np. produktów sypkich.
3. Dodatkowo zamienne elementy sprawiają, że pojazdy podnośnikowe zyskują nowe, niedostępne dotąd funkcje, polegające nie tylko na czynnościach związanych bezpośrednio z transportowaniem.
4. Dobrze dobrany do modelu, osprzęt kompatybilny z wózkiem jest łatwy w montażu i wymianie.
5. Osprzęt do wózków jest łatwo dostępny. Ponadto, istnieje także możliwość zakupienia używanych części. Jednak w tym przypadku warto dokładnie przemyśleć swoją decyzję i szczególną uwagę zwrócić na stan techniczny elementów, będący gwarantem bezpieczeństwa.

Najbardziej popularne elementy osprzętu do wózków widłowych

Spośród wielu dostępnych elementów osprzętu do wózków widłowych, poza wymienionymi już widłami i przedłużkami, bardzo popularne są:
– chwytaki;
– czerpaki;
– łyżki;
– wciągarki;
– wysięgniki;
– oraz platformy robocze.
Nieco mniejszą popularnością cieszą się z kolei np. zamiatarki, myjki ciśnieniowe, akcesoria dla górnictwa a także – wykorzystywane zimą – pługi śnieżne, które z powodzeniem zamieniają zwykły wózek jezdniowy w skuteczną odśnieżarkę.

Chwytaki

Ten rodzaj osprzętu powinien być bezpośrednio dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa, gdyż bezpośrednio od nich zależy to, na jaki typ chwytaka warto się zdecydować. W głównej mierze chwytaki służą do usprawnienia prac rolniczych, ale nie tylko – wykorzystuje się je także do chwytania i przenoszenia złomu czy kruszyw. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymaga się stabilnego “uchwycenia” ładunku po bokach lub od góry w celu jego przetransportowania do celu. Ich budowa uzależniona jest od ich funkcji przewodniej.
Wśród chwytaków wyróżnić można:

  • chwytaki do opon;
  • chwytaki do beczek i bel;
  • chwytaki do kartonów;
  • chwytaki do rur oraz rol papieru;
  • chwytaki do wyrobów betonowych;
  • chwytaki do złomu;
  • chwytaki do wyrobów betonowych.

Jest to zaledwie część z licznych dostępnych na rynku wersji tego elementu.

Czerpaki

Czerpaki służą głównie do transportowania materiałów w stanie luźnym, w tym: materiałów sypkich, piasku, węgla, żużlu, kamienia odpadów czy nawet błota oraz szlamu. W przypadku tego rodzaju osprzętu do wózków widłowych bardzo istotna jest wartość gęstości nasypowej – od której uzależnione jest to, jaki rodzaj ładunków może transportować.
Ponadto, wybierając odpowiedni czerpak, warto zwrócić uwagę także na jego pojemność oraz masę.
Najbardziej popularne czerpaki to:
– czerpaki z ruchomymi rotorami;
– czerpaki zbierakowe;
– czerpaki-mieszarki do betonu;
– czerpaki z wymiennymi zębami dla budownictwa.

Łyżki

Osprzęt do wózków widłowych jakim są łyżki do widlaków służy przede wszystkim do transportu materiałów sypkich a także płynnych Istnieje cała gama różnorodnych łyżek do urządzeń podnośnikowych, w tym m.in.:

  • łyżki chwytające;
  • łyżki mieszające;
  • łyżki trapezowe;
  • łyżki przesiewne;
  • łyżki ładowarkowe;
  • łyżki skarpowe;
  • łyżki podsiębierne.

Wybrane modele łyżek sprawdzają się także do kopania, dzięki czemu wykorzystywane urządzenie zyskuje na wielofunkcyjności.

Wciągarki

Podczas podejmowania decyzji o zakupie wciągarki do wózka widłowego należy koniecznie zwrócić uwagę na elementy tego osprzętu takie jak:
lina na wielodrążkach;
czujnik końca liny przy zwijaniu i rozwijaniu;
hak obrotowy samoblokujący z homologacją.
Wciągarki wyposażone w tego typu atrybuty charakteryzują się zarówno podwyższonym stopniem bezpieczeństwa pracy, jak i zwiększoną wydajnością pracy.

Wysięgniki

Podstawową funkcją i zadaniem wysięgników jest transportowanie zawieszonych ładunków. Dzięki regulacji długości oraz solidnej konstrukcji, zamontowany wysięgnik w szybki sposób zmienia tradycyjny podnośnik jezdniowy w profesjonalnego żurawia.
Istnieją różne typy wysięgników, m.in:

  • wysięgniki przedłużane i z wciągarką;
  • wysięgniki z hakiem;
  • wysięgniki nastawne;
  • przedłużenia do wysięgników.

Stosuje się je przede wszystkim w celu przetransportowania oraz składowania bel i dźwigarów, na budowach, w zakładach produkcji do przemieszczania zawieszonych ładunków.

Platformy robocze

W przypadku platform roboczych można zamówić je jako całkowicie osobne urządzenie lub skorzystać z możliwości przymocowania platformy do wysięgnika w podnośniku. W jakich sytuacjach przydają się platformy robocze? Funkcjonują one wszędzie tam, gdzie niezbędne jest uniesienie pracowników lub ładunków na duże wysokości, głównie w:
– budownictwie;
– infrastrukturze;
– kolejnictwie;
– podczas organizowania eventów i imprez masowych.
Wybierając platformę roboczą koniecznie zwróć uwagę na to, jaki jest jej udźwig (masa oraz liczba osób), jakie zabezpieczenia posiada oraz jaka jest waga samej platformy.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając osprzęt do wózków widłowych?

Podczas wyboru konkretnych elementów osprzętu do wózków widłowych należy zadbać szczególnie o przyszłe bezpieczeństwo pracowników, dobrą jakość produktów a także spełnienie wszystkich niezbędnych norm bezpieczeństwa.
Przed zakupem konkretnego elementu osprzętu warto:
– przeanalizować jaki rodzaj osprzętu najlepiej sprawdzi się w przedsiębiorstwie;
– sprawdzić parametry i możliwości osprzętu oraz porównać je z potrzebami;
– sprawdzić dokumentację osprzętu oraz deklarację zgodności, a także jego zgodność z obowiązującymi dyrektywami i oznakowanie CE;
– sprawdzić jak po założeniu osprzętu na wózek zmieni się jego środek ciężkości i ile finalnie wyniesie jego udźwig.
Ostatecznie, istotne jest także sprawdzenie jakości jaką reprezentuje konkretny element osprzętu – solidności jego wykonania, dokładności i stabilności montażu.

Podsumowanie

osprzet-do-wozkow-widlowych-podsumowanie Osprzęt do wózków widłowych to wygodny i szybki sposób, dzięki któremu można zmienić charakter podnośnika jezdniowego. Zakup konkretnego elementu powinien być przemyślany i stanowić odpowiedź na zapotrzebowanie przedsiębiorstwa, dzięki temu uniknie się generowania zbędnych kosztów.
Wybierając osprzęt do wózków widłowych warto decydować się na zakup ze sprawdzonych stron dealerów marek, którzy wydadzą gwarancję oryginalności elementu oraz w razie potrzeby doradzą podczas jego wyboru.

Dodaj komentarz