Paleciaki

paleciakiPaleciaki – tym mianem określa się popularne i często wykorzystywane wózki paletowe ręczne oraz elektryczne. Charakterystyczna dla tych pojazdów prosta, przejrzysta budowa, idzie w parze z łatwością i klarownością obsługi.

Nazwa “paleciak” wywodzi się oczywiście od słowa paleta, które to sugeruje bezpośrednio, czym zajmują się wózki paletowe. A jest to głównie rozładowawanie towaru oraz transport typowych palet typu “euro” na niewielkie odległości.

 

 

Paleciaki wykorzystywane są głównie:
– w magazynach;
– w halach produkcyjnych;
– w hurtowniach (zarówno spożywczych, jak i przemysłowych);
– w marketach i hipermarketach;
oraz wszelkiego typu miejscach, gdzie niezbędne jest przemieszczanie ciężkich ładunków (w drukarniach, sklepach ogrodniczych itp.).

Czym różnią się wózki paletowe ręczne i elektryczne?

Podstawowa różnica jest widoczna już na pierwszy rzut oka i dotyczy rodzaju napędu. W przypadku paleciaków elektrycznych mowa oczywiście o napędzie elektrycznym, natomiast w przypadku paleciaków ręcznych – do ich obsługi wymagana jest siła ludzkich rąk. Różnica ta wpływa bezpośrednio na:
– maksymalny udźwig wózka;
– komfort pracy operatora sprzętu;
– cenę pojazdu.
Cechą charakterystyczną dla standardowych paleciaków jest niewielka wysokość podnoszenia – ok 20 cm, która ma na celu wyłącznie umożliwienie uniesienie palety na wysokość niezbędną do jej przestransportowania. Wyższe parametry unoszenia zapewnia wózek paletowy z masztem lub popularne wózki widłowe elektryczne.

Widły do paleciaków

Co istotne, warto podkreślić, iż wózki paletowe mogą mieć różną długość wideł – od krótkich (800, 950 mm) po bardzo długie (nawet 2 500mm), w zależności od tego do jakiego rodzaju prac są wykorzystywane. Paleciaków o krótkich widłach zazwyczaj używa się do pracy rozładunkowej na przyczepach ciężarówek, natomiast przy pomocy najdłuższych wideł, wózek paletowy ma możliwość przewożenia nietypowych wielkogabarytowych ładunków lub dwóch palet jednocześnie.
Jednym z czołowych producentów paleciaków elektrycznych jest marka Manitou, której wózki paletowe znajdują się w ofercie firmy Lemarpol.

Wyniki: 1–12 z 18